Την… ανέστησε ο Λάζαρος

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Λάρισα θα είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο Κύπελλο στην ιστορία της, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είπε την τελευταία λέξη και με ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-0 και έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό.

Η ΑΕΚ πίεσε πάρα πολύ για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ και να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα, η ΑΕΛ άντεξε και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, όμως η ποιότητα του Λάζαρου μίλησε έστω και στο τελευταίο λεπτό.

Ο Σωτήρης Αντωνίου έστησε πολύ καλά την ομάδα του με ξεκάθαρο στόχο να κλείσει τους χώρους και να προστατεύσει το 2-1 του πρώτου αγώνα και η ΑΕΛ σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την «Ένωση» και κράτησε εύκολα το μηδέν στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, ο Μπάρκας έσωσε την ΑΕΚ σε δύο ευκαιρίες των «βυσσινί».

Από το 60′ και μετά οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ άρχισαν να μεταφέρουν την πίεση στην εστία της Λάρισας, ενώ ο Ισπανός τεχνικός έκανε πιο επιθετική την ομάδα του. Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα η πίεση έγινε ασφυκτική για τη Λάρισα, όμως η ΑΕΚ δεν δημιουργούσε κλασσικές ευκαιρίες.

Τη λύση έδωσε για ακόμη ένα ματς ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος με ένα απίστευτο γυριστό σουτ στο 90+4 έκανε το 1-0 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τώρα η Ένωση θα βρει μπροστά της τον ΠΑΟΚ σε μια επανάληψη του περσινού τελικού, αλλά και με το κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων εξαιρετικά τεταμένο μετά τα όσα συνέβησαν στο ντέρμπι της Τούμπας για το πρωτάθλημα.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο (73’ Γιακουμάκης), Χουλτ, Σιμόες, Κονέ (64’ Μασούντ), Μπακασέτας (52’ Λάζαρος), Λιβάγια, Αραούχο
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Γαλανόπουλος, Αντωνίου

Λάρισα: Μπόζοβιτς, Μόρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιοβάνοβιτς, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (79’ Ρέντζας), Κριζμάν (77’ Ναζλίδης), Χούμπτσεφ

Πηγή : efsyn.gr