Είχε Χασάν και… Νάτχο και απέδρασε

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 0-1 του Άρη και πλησίασαν στην κορυφή, ενώ οι Θεσσαλονικείς αρχίζουν να προβληματίζονται για τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Χασάν, στην επιστροφή του στην ενεργό δράση, μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Νάτχο και σέντρα του Κούτρη. Άλλαξε τη ροή του παιχνδιού ξανά ο Ισραηλινός χαφ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει σημαντικό πρόβλημα στο σκοράρισμα.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Πάκο Ερέρα και οι πρώτες αποδοκιμασίες.

«Φουριόζοι» μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο ματς, καθώς πήραν με τη σέντρα τα ηνία του αγώνα και πίεσαν αρκετά τον Άρη χωρίς, όμως, να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, απείλησε με Γκιγιέρμε, Ομάρ, ενώ ο Φορτούνης έχασε ευκαιρία που δεν… χάνεται.

Μετά το εικοσάλεπτο, πάντως, ο Άρης άρχισε να ισορροπεί το ματς και να φτάνει με αξιώσεις προς την εστία του Σα, ο οποίος έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Ντιγκινί (35′) και σουτ του Γιουνές πέντε λεπτά αργότερα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε διαφορετικά, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ οι Πειραιώτες ήταν περισσότερο νωθροί. Ο Άρης, μάλιστα, είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 54′ με τον Γιουνές, όμως, να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα.

Κι ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε προβλέψιμος και δυσκίνητος, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο παιχνίδι τον Νάτχο, αντί του Χριστοδουλόπουλου. Σταδιακά ο Ισραηλινός «έδεσε» το κέντρο του Ολυμπιακού και από δική του έξυπνη μπαλιά ο Κούτρης έδωσε έτοιμο γκολ στον Χασάν, ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 0-1 (66′). Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και να κάνει πιο εύκολη τη βραδιά για τον Ολυμπιακό.

Ο Πάκο Ερέρα προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, χωρίς, όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις γκέλες ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και πλησίασε στο -4 από την κορυφή.

Συνθέσεις

Άρης: Κουέστα, Τζανακάκης, Μενέντεθ, Σόουζα, Δεληζήσης, Κολάσο, Σιώπης, Ντιγκινί (76’ Ματίγια), Γκαρσία, Γκάμα (83’ Μαρτίνες), Γιουνές (77’ Διαμαντόπουλος).

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε (83’ Καμαρά), Φορτούνης (88’ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59’ Νάτχο), Ποντένσε Χασάν.

Πηγή : efsyn.gr