Δεν άντεξε στη Ρουμανία

Ποτάισα-ΑΕΚ 33-22

Η εμπειρία του πρώτου τελικού του Challenge Cup ήταν οδυνηρή για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, που γνώρισε βαριά ήττα με 33-22 από την Ποτάισα στη Ρουμανία.

Η Ενωση μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, που έκλεισε με τους Ρουμάνους να είναι μπροστά με 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση χειροτέρεψε, ειδικά στην επίθεση όπου πάλευε μόνος του ο Μυλωνάς, με τους Λόκεν και Χόγκας να περιορίζονται πολύ. Ετσι η Ποτάισα, που συμμετέχει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό της διοργάνωσης, έρχεται στον επαναληπτικό τελικό την Κυριακή (στο κλειστό του ΟΑΚΑ) με «όπλο» της μια διαφορά 11 γκολ, η οποία δύσκολα μπορεί να ανατραπεί.

Πηγή : efsyn.gr