Γλίτωσε την ήττα η ανόρεχτη Παρί

Παρί Σεν Ζερμέν

Η ευρωπαϊκή αποτυχία της Παρί Σεν-Ζερμέν έχει επηρεάσει την αυτοσυγκέντρωση των παικτών της. Ναι μεν έχουν σχεδόν εξασφαλισμένο τον τίτλο στη Λιγκ 1, με απόσταση 14 βαθμών από τη δεύτερη Μονακό έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν, αλλά ο ενθουσιασμός έχει εκλείψει.

Η εμφάνισή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σεντ-Ετιέν είναι ενδεικτική της κατάστασης.

Οι Παριζιάνοι βρέθηκαν πολύ κοντά στην 3η ήττα τους στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στις καθυστερήσεις, χάρη σε αυτογκόλ του Ματιέ Ντεμπισί.

Ο προπονητής τους, Ουνάι Εμερι, μίλησε για το «χειρότερο πρώτο ημίχρονό μας σε ολόκληρη τη σεζόν», ενώ η φτώχεια του επιθετικού παιχνιδιού των πρωτευουσιάνων φάνηκε και στα στατιστικά τους.

Είχαν μόλις ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο (στη διάρκεια του έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κιμπέμπε) και συνολικά μόλις 2 σουτ προς την εστία σε ολόκληρο το παιχνίδι!

Ας όψεται, όμως, και η αφέλεια της Σεντ-Ετιέν, που απώλεσε τη χρυσή ευκαιρία να κερδίσει τους πρωτοπόρους.

Ο σκόρερ του 1-0, Ρεμί Καμπεγιά, αστόχησε κατόπιν σε πέναλτι, ενώ ο Μπαμπά έχασε μια «άχαστη» ευκαιρία σε απόσταση αναπνοής από το τέρμα…

Η πιο ενδιαφέρουσα μάχη πλέον στο γαλλικό πρωτάθλημα είναι αυτή για τα εναπομείναντα εισιτήρια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μονακό (2-1 τη Ναντ) έχει μεγάλο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση (απευθείας πρόκριση στους ομίλους), με επτά βαθμούς περισσότερους από τις δύο Ολιμπίκ, τη Λιόν και τη Μαρσέιγ, που θα πολεμήσουν τουλάχιστον για την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διοργάνωσης.

Προχθές οι «Λιονέ» διέλυσαν εκτός έδρας την ουραγό Μετς με 5-0, ενώ η Μαρσέιγ έμεινε στο 0-0 με τη Μονπελιέ, με τον Κώστα Μήτρογλου να αγωνίζεται στο τελευταίο ημίωρο.

Πηγή : efsyn.gr